Čas na přečtení 8 minuty

Fotografování koní je o spojení dvou zálib v jednu činnost. Člověk musí koně milovat a musí stejně tak milovat i fotografování. V dnešní době čím dál lépe dostupnějších fotoaparátů si může svého koně nafotit prakticky každý. Bohužel každý však nezná spoustu základních věcí, kterými by se měl řídit, pokud chce pořídit fotografii, která bude pěkná, dokonce až skvostná. Proto tedy po internetu koluje stále spousta fotografií, které mají k dokonalosti velice daleko. A přitom stačí tak málo. Chcete se dozvědět, v čem tkví kouzlo krásné fotografie koní?
Tak čtěte dál!

Předtím, než vyrazíte s fotoaparátem do výběhu, nebo na jízdárnu za koňmi, zamyslete se nad tím, jaké fotografie si vlastně chcete domů přinést. Jestli se chcete zaměřit na fotografii akční, portrétovou, atd. Podle toho, pokud máte možnost, si zvolte vhodný objektiv. Pokud budete fotit kompaktním fotoaparátem, není nad čím přemýšlet. Poté se zaměřte i na výběr správného oblečení. Jiné oblečení budete potřebovat za krásného slunečného dne a jiné těsně po dešti. Doporučuji však v obou případech volit pevnou obuv, dlouhé kalhoty a tričko s dlouhým rukávem. Pokud totiž skončíte v pozici ležmo v trávě, určitě takové oblečení oceníte.

Takže, pokud jste již připraveni a dorazili jste do stáje, kde budete fotografovat, rozhodně myslete na to, že zásadní ve všech momentech je bezpečnost. A to nejen Vaše, ale i bezpečnost pro koně, jezdce a všechny, kteří s koňmi manipulují. Vždy se tedy postavte tam, kde koně nebudete rušit svou přítomností a po asistentech, kteří Vám budou s koňmi pomáhat, rozhodně nikdy nechtějte nemožné. Koně by se při fotografování měli pohybovat v dobře známém prostředí a především v prostředí, ve kterém nehrozí žádný úraz. Na všem v otázkách bezpečnosti tedy trvejte, i kdyby měl majitel či jezdec koně jiné požadavky.

Nebojte se fotografií koní ve volnosti, dbejte však na bezpečnost při jejich pořízení.
Pokud plánujete fotografování koně pod sedlem, ale i ve volnosti, myslete na správnou souslednost jednotlivých činností. Pokud půjde kůň nejprve pod sedlo, bude třeba jej nejprve osprchovat, než bude vpuštěn do výběhu ve volnosti, jinak by měl na sobě zpocená místa pod sedlem. Důležité je i správné načasování, co se týká denní doby. Fotografie, které pořídíte v brzkých ranních hodinách, a v pozdních odpoledních hodinách budou vypadat vždy lépe, než ty, které pořídíte za pravého poledne. Když je navíc řeč o vhodné době, kdy koně fotografovat, zároveň se zamyslete i nad tím, odkud koně fotografujete. Ideální je ve většině případů fotit koně z místa, kde budete mít slunce v zádech. Pokud budete fotit v protisvětle, chce to již trochu zručnosti, abyste neměli koně na fotografiích příliš tmavého.
Sprchování koní doporučuji provádět až jako poslední úkon při fotografování.
Pokud chcete, aby byla Vámi pořízená fotografie čistá a přehledná, dbejte na prostředí, ve kterém budete koně fotit. Hlídejte si, abyste v pozadí neměli například sloupy, lampy, zaparkovaná auta, ohradníky apod. Volte tedy raději prostředí, jako je louka, les, rybník atd. Nic poté na výsledné fotografii nebude stahovat Vaši pozornost od vyfoceného koně. V případě, že nebudete mít možnost se špatnému pozadí vyvarovat, volte poté nižší hloubku ostrosti, nebo také nižší clonové číslo. Případně můžete pozadí pohybově rozostřit, pokud se bude jednat o zachycení akčních fotografií. Toho dosáhnete volbou delších časů. Další možností, jak se nepěkného pozadí zbavit, je využití podhledu, či nadhledu, ze kterého koně vyfotíte. Z podhledu si tak za něj dostanete více oblohy, naopak z nadhledu za něj do pozadí dostanete více trávy na louce, nebo písku na jízdárně. Abyste předešli zdlouhavému vybírání správného pozadí, dorazte na místo, kde fotografování bude probíhat alespoň půl hodiny s předstihem, okolí si projděte a vytipujte si místa vhodná pro fotografování. Ušetříte pak při samotném focení spoustu času.
Tento záběr by mohl být opravu velmi pěkný, avšak v pozadí je příliš rušivého pozadí, které na sebe stahuje pozornost.
Když už tedy mluvíme o úspoře času, určitě Vám doporučuji, pokud se tedy nechystáte fotit koně na závodech, abyste se domluvili s asistentem, jezdcem, či majitelem, který bude svého koně na fotografování připravovat, aby koně vyčistil předem, než dorazíte. A to platí nejen pro čištění srsti, hřívy, ocasu a kopyt, ale i o vybavení, které bude mít kůň na sobě a také o vybavení dotyčného, který bude na fotografii společně s koněm.
,

Každé plemeno koně má při fotografování svá specifika.

Jak už jsem zmiňovala na začátku, důležité je koně milovat, protože jedině tak se dá dosáhnout fotografie, na které bude Vaše láska ke koním znatelná a tím bude i líbivá. Není to však vše. Kolik je na světě koňských plemen, tolik je způsobů, jakými by mělo být to, či ono plemeno nafoceno. Drezurní koně budou zajisté jiné přednosti, které budou na fotografii žádané, než například westernová plemena koní, či dokonce mini koně. Dopředu si tedy nastudujte, co je u daného plemene předností a to na fotografii zachyťte. Pokud si však nejste jistí, zeptejte se přímo majitele či chovatele, který Vám zajisté velice rád přednosti svého plemene odhalí.

U všech plemen koní však dbejte na základní body, mezi které patří: ostré oko koně, pozorné uši, které směřuji vpřed, nikoli do strany, či dozadu (pokud se nejedná o koně, který je rozzlobený), dále dbejte na to, aby huba koně byla zavřená, obzvláště pak v momentě, kdy je otěž připnutá na udidlo aktivní. V neposlední řadě mezi velmi důležité body patří správná fáze chodu koně. Ideální je koně zachytit v momentě kdy stojí, dále pak v klusu a ve cvalu. Avšak každá fáze klusu a cvalu také není pro zachycení vhodná. Cíle však vždy je, aby kůň neměl prošlápnutou spěnku u přední nohy a neměl zvednutý krk, spíše tedy vyčkejte na fáze klusu a cvalu, kdy je kůň krásně zakulacený a hezky se nese. Pokud budete fotit koně ve volnosti, je dobré si počkat vždy na fáze, kdy se kůň otočí a odrazí se do cvalu, tehdy vznikají krásné akční záběry.

,

Důležitá je pozornost uší koně vůči Vám a Zaměřte se i na detaily.

Vrátím se ještě jednou k poznámce o pozorných uších koně. Možná Vás také napadlo, jak docílit toho, že bude kůň na fotografii pozorný. Je to celkem jednoduché, avšak při vykonávání této činnosti buďte opět opatrní a dbejte na bezpečnost. Koně můžete k pozornosti přivést nějakým například neznámým zvukem, nebo zvukem hlasitým. Bude se Vám hodit například sáček upevněný na konci biče, nebo klíče, kterými před ním zachrastíte, nebo před něj můžete hodit hrst písku. Možností je nespočet. Předtím, než však něco takového provedete, poraďte se s asistentem, zda je kůň velmi lekavý či nikoli, případně na co dobře reaguje. Některému koni bude stačit Vaše hlasité zamlaskání, jiný bude potřebovat slyšet kamínky chrastící v plechovce. Mějte tedy při ruce, alespoň pár takových rekvizit, které budete moci použít.

,

Chybný ořez – fotografie oříznutá v kloubech koně, nikoli v kostech. 

Správný ořez – fotografie oříznutá na základě pravidel kompozice.

Co se týká úpravy fotografií, je v této oblasti mnoho bodů, na které je třeba se zaměřit. Tentokrát si však řekneme jen něco o ořezu fotografie a o rovině. V případě, že se Vám podařilo pořídit krásnou fotografii, vždy si na ní nejprve zkontrolujte, zda Vám horizont nepadá někam ke straně. Vždy byste měli mýt horizont v rovině. Pokud bude přeci jen horizont padat k některé straně, pak by měl být náklon spíše větší, aby to vypadalo, že pořízení nakloněné fotografie bylo cílem, nikoli Vaším omylem. Co se ořezu fotografie týká, snažte se ořezávat vždy v poměru stran, který Vám později nebude vadit, například při tisku fotografie do rámečku, na plátno apod. Případně si nechte originál fotografie, ze které jste výřez provedli. A k ořezu ještě jedna poměrně zásadní věc, nikdy neořezávejte fotografii tak, aby ořez zasahoval do kloubů koně, jezdce či dalších zvířat, které se na fotografii objeví. Ořezy lze provádět pouze v kostech, nikoli v ohybech.

Toto je naprostý základ týkající se fotografování koní. Věřte, že nezůstaneme jen u základů, ale pokročíme i k dalším otázkám ve světě fotografie. Prozatím se však zaměřte na praxi a aplikujte v ní základní body, které jsou v tomto článku vyjmenované. Příště se zaměříme na náročnější oblasti ve fotografování koní.

Sponzorem tohoto pořadu je Martina Burianová: